Vaš izniman doprinos znanosti i medicini ostat će zauvijek zapamćen.
Kada bi vas netko pitao koja su najveća dostignuća u hrvatskoj znanstvenoj povijesti ili koji su Hrvati mijenjali svijet, vjerojatno bi vam na um prvo pali velikani poput Nikole Tesle, Ruđera Boškovića ili Lavoslava Ružičke. Međutim, s jednim od najvećih uspjeha u hrvatskoj znanosti gotovo sigurno ste barem jednom u životu bili u doticaju, a da možda niste ni bili svjesni njegove važnosti.
Gabrijela Kobrehel, Gorjana Radobolja-Lazarevski, Zrinka Tamburašev i Slobodan Đokić znanstvenici su PLIVINOG Istraživačkog instituta koji su prije više od tri desetljeća otkrićem azitromicina PLIVU i Hrvatsku pridružili elitnim, malobrojnim farmaceutskim kompanijama i državama s vlastitim lijekom. Azitromicin, tada novi antibiotik širokog antibakterijskog spektra sa superiornim svojstvima u liječenju raznovrsnih infekcija, sintentiziran je i patentno zaštićen 1981. godine, a proizvodnja gotovog lijeka pod zaštićenim imenom Sumamed® započela je sedam godina kasnije, 1988. godine.
Može se reći kako je priča o azitromicinu krenula još dvadesetih godina prošlog stoljeća u tadašnjoj tvornici Kaštel, prethodnici PLIVE, čija je strategija uključivala i istraživački rad na novim kemijskim entitetima. Zahvaljujući dugogodišnjem poticanju znanstveno-istraživačkog rada, pod vodstvom nobelovca prof. dr. sc. Vladimira Preloga 1952. godine osnovan je PLIVIN istraživački institut, što je stvorilo preduvjete za jedno od najbitnijih svjetskih otkrića – azitromicin.
Uspjehom skupine znanstvenika s početka ove priče omogućeno je stvaranje snažne PLIVE koja je nedugo nakon toga u razdoblju od 1994. do 1998. ušla u fazu intenzivnog rasta, tijekom kojeg je značajnim ulaganjima u istraživanje i razvoj stvorila pretpostavke za visoke stope rasta u budućnosti.
Godinu 1998. obilježile su značajne investicije koje su, sve do nedavno završenog investicijskog ciklusa mjerenog u milijardama kuna, bile najveće u povijesti kompanije. Registriranjem Sumameda® na brojnim svjetskim tržištima započelo je PLIVINO snažno orijentiranje na izvoz, a partnerstvo s američkim gigantom Pfizerom za PLIVU je značilo mogućnost poslovnog i istraživačkog širenja, ali i rast prihoda.
PLIVINI znanstvenici koji su otkrili azitromicin 2000. godine proglašeni su „Herojima kemije 2000“ zbog svog doprinosa globalnoj znanosti i medicini, što je bila još jedna potvrda kako će ovi znanstvenici, zajedno s PLIVOM i Hrvatskom, u povijesti ostati upamćeni kao oni koji su mijenjali svijet na bolje. Zbog iznimnih svojstava azitromicin je izazvao revoluciju u liječenju antibioticima i postao jedan od najuspješnijih lijekova u cijelome svijetu. Osobine Sumameda® toliko su jedinstvene i različite od ostalih antibiotika da je na početku njegove kliničke primjene trebalo preispitati dotadašnje uvriježene stavove. Toliko je bio poseban da je dobio i posebno ime: Summa summarum medicinae.
I danas, nakon 30 godina široke upotrebe, priča o azitromicinu nastavlja se i dalje, a samo u zadnjih 18 mjeseci u znanstvenim časopisima objavljeno je više od 600 radova na temu ovog lijeka.
Današnja PLIVA proizvodi i izvozi više nego ikada prije u svojoj povijesti, a azitromicin je sve ovo vrijeme bio i ostao jedan od najuspješnijih svjetskih antibiotika. Osim iznimnog doprinosa znanosti i medicini, ovaj je lijek omogućio poboljšanje kvalitete života na globalnoj razini, što je i čitavo stoljeće od osnutka kompanije i dalje glavna misija PLIVINIH zaposlenika.